Sprawdź
Sprawdź
24 Maj 2019

Dzień Dawcy Szpiku dla Mai i Innych

Dzień Dawcy Szpiku dla Mai i Innych

25 i 26 maja w Galaxy odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi i szpiku - dla Mai i Innych. Rodzina, przyjaciele Mai liczą na zaangażowanie w problem jakim jest nowotwór krwi.    

Maja od urodzenia cierpi na małopłytkowość. Mimo to od zawsze była bardzo wesołą i energiczną dziewczynką. Uwielbia Kucyki Pony, lalki Barbie oraz jazdę na swoim rowerku. W przyszłości chciałaby zostać Księżniczką.      

Każdy z nas może pomóc Mai w realizacji tych planów.

Aby Maja mogła zrealizować swoje plany, wrócić do domu, do ukochanej rodziny niezbędny jest przeszczep szpiku kostnego od Dawcy niespokrewnionego. Dlatego przyjdź i zarejestruj się w bazie Fundacji DKMS, a być może to ty będziesz mógł pomóc Mai bądź innym chorym na nowotwory krwi. Czekamy na Ciebie!

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas
są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 33 milionów osób zarejestrowanych
na całym świecie. By zwiększyć bazę potencjalnych Dawców lokalna grupa inicjatywna organizuje akcję: „Dzień Dawcy Szpiku dla Mai i Innych”.             

Kto może zostać Dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum
50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Jak wygląda pobranie szpiku?

Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (ok. 80% przypadków)

Krwiotwórcze komórki macierzyste pobiera się metodą zwaną aferezą. Przed pobraniem, przez 4 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne.
W dniu pobrania na obu przedramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa
z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym
na przedramieniu do organizmu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 3-4 godzin.
W przypadku, gdy ilość zebranych komórek macierzystych jest niewystarczająca, konieczne jest powtórzenie procedury następnego dnia.

Pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (ok. 20% przypadków)

Od Dawcy znajdującego się w znieczuleniu ogólnym z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) pobiera się ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina ta zawiera ok. 5% całkowitej objętości szpiku kostnego, w pełni regenerującego się w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 3 dni, a ewentualne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

O Fundacji

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 1 480 395 (marzec 2019) potencjalnych Dawców szpiku, a już 6366 (marzec 2019) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.       

Do Państwa kontaktu pozostają:             
Dominika Mazurek, mama Mai – 669-740-933, e-mail: werciamaz@wp.pl

Kozak Natalia, Dawca Rzeczywisty – 668-154-949, e-mail: natalia_bedzak09@autograf.pl

Udostępnij Powrót

Zapisz się do newslettera, aby śledzić najnowsze promocje i wydarzenia

Jak trafić?

tramwaje:
1, 2, 3, 5, 10 , 11, 12, 13

linie autobusowe dzienne zwykłe:
58, 59, 68, 101, 107
linie autobusowe dzienne pospieszne:
A, B, C, C BIS, D, F, G
linie autobusowe nocne:
522, 523, 524, 525, 529, 530, 532

Wyznacz trasę
Dziś otwarte
Galeria sklepów 9:00 - 21:00
Auchan 8:00 - 22:00
Część rozrywkowa i restauracje otwarte do późnych godzin nocnych.
Odwiedź nas!
>